تاریخ امروزمرداد 25, 1401
مسواک زدن کودکان

روش‌های ترغیب کودکان به مسواک زدن

حتما شده که شما هم دیده باشید کودکانی را که برای مسواک زدن مقاومت می‌کنند و بهانه می‌آورند. شما با آن‌ها چه کار می‌کنید؟ آیا آن‌ها را اجبار یا تهدید می‌کنید یا برای آن‌ها جایزه در نظر می‌گیرید یا کلا نا امید می‌شوید و مسئله را رها می‌کنید؟ در این مقاله چند راهکار برای شما گفته شده است که با عمل کردن به آن‌ها، مسواک زدن جزئی از کارهای روزانه و عادت همیشگی کودک درمی‌آید.

الگو بودن والدین برای مسواک زدن

اول از همه خود والدین باید برای کودک الگو باشند. پس سعی کنید که مسواک زدنتان را جلوی کودک انجام دهید تا او شما را ببیند. وقتی که کودک این رفتار شما را همیشه مشاهده می‌کند و پدر و مادرش را در حال مسواک زدن می‌بیند به صورت ناخودآگاه باورش می‌شود که مسواک زدن جزئی از عادات روزانه‌اش است و باید این کار را مرتب انجام دهد.

مسوام زدن کودکان

انتخاب مسواک و خمیر دندان توسط کودک

اجازه بدهید تا کودک، خودش نوع مسواک، رنگ و طعم خمیر دندان را انتخاب کند. به طور کلی هر سه یا چهار ماه یک بار، مسواک کودک باید تعویض شود و از خمیر دندان‌های بدون فلوراید برای کودک‌های کمتر از 6 سال استفاده شود که اگر اشتباها خمیر دندان را خوردند، مشکلی برایشان پیش نیاید.

وقتی که شما این حق انتخاب را به کودک می‌دهید که خودش مسواک و خمیر دندانش را انتخاب کند، ذوق و شوق او برای مسواک زدن خیلی بیشتر می‌شود و علاقه او برای مسواک زدن دوچندان خواهد شد.

بیان مضرات مسواک نزدن در قالب داستان

جنبه‌های مثبت مسواک زدن و جنبه‌های منفی مسواک نزدن را در قالب داستان و نمایش برای کودک توضیح دهید و در آخر از کودک درخواست کنید که یک نقاشی در رابطه با آن موضوع بکشد.

مثلا بچه‌ای بوده که دندان‌هایش را مسواک نمیزده و دندان‌هایش به مرور سیاه و زشت و نامرتب شده یا کودکی که به طور مداوم مسواک میزده و دندان‌هایش همیشه سفید و مرتب بوده است. در قدم بعدی این نقاشی کودک را مقابل چشمش روی دیوار نصب می‌کنید تا همیشه جلوی چشمش باشد و آن نقاشی را ببیند.

مسواک زدن کودکان

مسواک زدن در قالب بازی

از مسواک زدن به عنوان یک بازی استفاده کنید. به طور مثال زنگ هشدار گوشی خود را با کودک تنظیم کنید و به او بگویید که به محض اینکه گوشی زنگ خود باید بروی و مسواک بزنی یا تایمر گوشی خود را تنظیم کنید و از او بخواهید تا در این بازه زمانی مشخص باید مسواکت را بزنی یا می‌توانید یک شعر کودکانه با موضوع مسواک زدن برای او دانلود کنید و کودکتان، در حال گوش دادن به آن شعر مسواکش را بزند.

شما می‌توانید خانوادگی مسواک بزنید. یعنی کودک شما به همراه پدر یا مادرش یا هر سه مقابل آینه قرار بگیرید و با حس شادی و هیجان شروع به مسواک زدن کنید. نه تنها کودک شما حس خوبی از این کار می‌گیرد، بلکه روش درست مسواک زدن را از شما جلوی آینه یاد می‌گیرد.

آموزش و ترغیب مسواک زدن توسط دندانپزشک

وقتی کودکتان را برای چکاپ به دندانپزشکی می‌برید، مسواک او را هم همراهش ببرید و از خانم یا آقای دندانپزشک بخواهید که روش درست مسواک زدن را به کودکتان آموزش دهد. همینطور می‌توانید یک هدیه کوچک همراه داشته باشید و دور از چشم کودک آن را به پزشک بدهید و از او بخواهید که این هدیه را به کودکتان بدهد.

وقتی کودک شما از طرف کسی که صاحب قدرت است و روپوش سفید تن او است تشویق می‌شود، ماندگاری و تاثیرگذاری این تشویق در ذهن او خیلی بیشتر است.

پس طبق آنچه گفته شد، شما با استفاده از بازی و نمایش و داستان و یک سری از کارهای مفرح و شاد، می‌توانید مسواک زدن را برای کودک به عنوان یک کار روتین روزانه دربیاورید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *