تاریخ امروزمرداد 25, 1401
درمان اضطراب کودکان

درمان اضطراب کودکان با استفاده از بازی‌ها و اپلیکیشن‌ها

بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که شما را در مسیر درمان اضطراب کودکان یاری می‌دهند. ما تعدادی از آن‌ها را برای شما بررسی و معرفی کرده‌ایم با ما همراه باشید.

استرس و اضطراب یکی از مشکلات شایع در بین افراد است که متاسفانه برخی کودکان و نوجوانان نیز به آن دچار می‌شوند. یکی از دغدغه‌های والدین برطرف کردن مشکلات ناشی از این فشارها و پریشانی‌هاست که زندگی کودک را دچار اختلال می‌کند. کودکان سخت‌تر از بزرگترها می‌توانند استرس را مدیریت کنند و یک عامل کوچک می‌تواند بر روی تفکر، اعمال و رفتار کودکان تاثیرگذار باشد. پس باید برای درمان اضطراب کودکان خود چه روشی را پیش بگیرید؟ در این مقاله سعی می‌کنیم نشانه‌های اضطراب در کودکان را بشناسیم و برای درمان آن تعدادی بازی آرام بخش اندرویدی معرفی کنیم.

 

نشانه‌های اضطراب در کودکان

کودکان ممکن است قادر نباشند پریشانی و اضطراب را در خود تشخیص دهند و به آن حد از بلوغ نرسیده‌اند که درباره مشکلات ناشی از آن توصیفی واقعی یا از روی تصور ارائه کنند. این امر می‌تواند منجر به بروز برخی نشانه‌های جسمی و یا رفتاری شده که شما به عنوان والدینشان نتوانید با اطمینان بگویید که دلیل این نشانه‌ها اضطراب است یا مشکلی در سلامت آنان.

برخی از نشانه‌های رایج استرس و اضطراب شامل موارد زیر است:

رفتاری و احساسی:

 • وجود مشکل در تمرکز
 • تغییرات رفتاری نظیر بدخلقی و دمدمی مزاج بودن، پرخاشگری، زودرنجی، چسبندگی (clinginess)
 • ترسیدن (ترس از تاریکی، تنهایی یا ترس از غریبه‌ها)
 • ایجاد یک عادت عصبی مثل ناخن جویدن
 • کناره‌گیری از خانواده و دوستان
 • امتناع از مدرسه رفتن
 • در مدرسه دچار مشکلات مختلف شدن
 • جمع‌آوری اشیاء کم اهمیت

جسمی:

 • کاهش یا افزایش اشتها
 • شکایت از معده‌درد یا سردرد
 • شب ادراری
 • مشکلات خواب یا کابوس
 • سایر علائم جسمی
در مجله توپ مارکت بخوانید:  مهمترین اصول تربیتی کودکان زیر 7 سال

بازی درمانی اضطراب کودکان

اگر نسبت به شناسایی نشانه‌های استرس و اضطراب در فرزند خود موفق شدید و با مشورت پزشک در حال درمان این حس منفی در کودکان خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی آرام بخش هم استفاده کنید تا شاید در این مسیر کمک مختصری در بهبود حال و وضعیت کودکتان ایجاد کند. اگر هم علاقه‌مندید توجه بیشتری به نقش بازی‌های موبایلی در رشد مهارت‌های مورد نیاز کودکان داشته باشید، می‌توانید مقاله مفصلی در این رابطه در مجله توپ مارکت مطالعه نمایید.

در ادامه تعدادی اپلیکیشن و بازی آرام بخش رایگان برای اندروید به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید از توپ مارکت دانلود کنید.

 

 • بادکنک‌ها

بازی‌هایی که دارای باخت نیستند معمولاً از حس رقابت خالی هستند؛ اما گاهی همین بازی‌های فاقد چالش می‌توانند مفید واقع شوند. یکی از استفاده‌های این بازی‌ها برای تزریق حس آرامش در حین سرگرمی است. در این بازی کودک باید بادکنک‌هایی که وارد صفحه می‌شوند را بترکاند که البته به دلیل استفاده از تصاویر و جلوه‌های ساده کودکانه، حسی از خشونت و انفجار منتقل نمی‌شود و در عوض کودک در یک بازی بی‌پایان تلاش می‌کند با تمرکز بر روی همین روند ساده، بادکنک‌ها را یکی پس از دیگری بترکاند و حیواناتی که از بین آن خارج می‌شود را تماشا کند. این بازی یکی از بازی‌های کم چالش و آرام بخش برای کودکان است.

 

 

 • دردانه

اپلیکیشن دردانه به شما در شناسایی علائم اختلالات رفتاری کودکان کمک می‌کند. با استفاده از این برنامه می‌توانید شناخت بهتری نسبت به مشکلات کودکان در معرض آسیب‌های اوتیسم، بیش‌فعالی یا نقص توجه، کودک طلاق، پرخاشگری در کودکان و اضطراب جدایی پیدا کنید و مطالب متنوعی را برای هر موضوع مطالعه نمایید. این اپلیکیشن راهنمای خوبی برای والدینی است که فرزندانی با آسیب‌های نامبرده شده دارند و به آن‌ها کمک می‌کند با انجام تمرینات عملی جهت بهبود این اختلالات گام‌های موثر بردارند.

 

 

 • آجرهای رنگی

بازی آجرهای رنگی شبیه به بازی‌های رایج شکستن آجرها انجام می‌شود با این تفاوت که تنش و خشونت ناشی از انفجار بسیار ناچیز است و نگرانی بابت باختن بعلت خارج شدن توپ از صفحه در آن وجود ندارد و ماهیتی متفاوت دارد که در عین برداشتن چنین چالش‌هایی از بازی، همچنان لذت بخش بوده و بازی کردن با آن می‌تواند هر بازیکنی را با هر سن و سالی سرگرم کند. البته یک حسن دیگر این بازی القای حس آرامش است. آرامشی که از بازی کردن در مراحلی با اشیاء رنگارنگ در شکل‌های بامزه به‌دست می‌آورید و انیمیشن‌های آن حس خوبی از تعامل با این اشیاء را به شما می‌دهد. موسیقی بازی هم به خوبی با این فضا ترکیب شده و به انتقال حس آرامش کمک می‌کند.

 

 

 • صورتک خندان

حتماً بازی‌های ماشینی قدیمی را به خاطر می‌آورید که از زاویه دید بالا یک ماشین را در مسیری (که ابتدا و انتهای آن به یکجا می‌رسید) هدایت می‌کردید و در این بین با ماشین‌های دیگر رقابت می‌کردید و از موانع جاده‌ای مثل زمین‌های روغنی و سر، عبور می‌کردید. بازی صورتک خندان شبیه به همان بازی‌ها هدایت می‌شود با این تفاوت که فضای شاد و بدور از تنش دارد. در این بازی کودک باید شخصیت صورتک را در مسیرهایی در شکل‌ها و پیچ‌های گوناگون هدایت کند. اگر به دیواره‌ها برخورد کند می‌بازد اما دیگر خبری از رقابت و تصادف و … نیست و چالش‌های پیش روی کودک یکی دقت و تمرکز در هدایت صورتک برای عدم برخورد با کناره‌های مسیر است و چالش دیگر افزایش سرعت حرکت صورتک در مسیر است که کار را سخت‌تر می‌کند. اما فضای شاد و موسیقی جذاب بازی دو مکملی هستند که از صورتک خندان یک بازی آرام بخش ساخته‌اند که می‌تواند لحظات مفرح و بدون آسیبی برای فرزندان شما ایجاد نماید.

پیشنهاد می‌کنم در حین انجام بازی اینترنت گوشی را قطع کنید تا تبلیغات مزاحمت ایجاد نکنند. بنده شخصاً از انجام این بازی سر شوق آمدم و سعی کردم امتیاز بالاتری در هر مسیر ثبت کنم. فعلاً بیشترینش ۱۳۱ در مسیر Velodrome بود!

 

 

 • بچه لوبیا

بچه لوبیا یک پسر بچه با بدن منعطف است که می‌تواند پرش‌های بلندی انجام دهد و از سکویی به سکوی بالایی جهش کند. در این بازی کودک باید با نشانه‌گیری بچه لوبیا، او را به سمت سکوی بالایی پرتاب کند و هرچه می‌تواند بالا برود تا جایی که با اشتباهش بچه لوبیا به پایین بیافتد و به جای اولش یعنی زمین برگردد. در مسیر ستاره‌ها را می‌شود جمع کرد و با این ستاره‌ها موشک را فعال کرد. موشک شما را تا فاصله‌ای دور به بالا پرتاب می‌کند تا از ارتفاعی بالاتر بازی را ادامه دهید. البته هرچه بالاتر بروید باید ستاره‌های بیشتری برای فعال کردن موشک بپردازید. نکته جالب توجه این است که در این بازی با صفحه منو و انتخاب مرحله و باختن و مردن مواجه نمی‌شوید و هرچه می‌بینید در یک صفحه اتفاق می‌افتد. مثلاً اگر نتوانید بچه لوبیا را به درستی روی سکویی فرود آورید، فاصله‌ای که طی می‌کند تا به زمین برسد خودش به یک بازی جایزه‌ای تبدیل می‌شود که می‌توانید با چپ و راست بردن کاراکتر، ستاره‌های معلق در هوا را جمع کنید تا به زمین برسید و مجدد بازی را شروع کنید. همین روند جالب و متفاوت بچه لوبیا را به یک بازی آرامش بخش و بدون تنش تبدیل کرده که برای کودکانی که اهل رقابت و ثبت رکورد هم هستید دارای جذابیت و ارزش تکرار است؛ چراکه با هرچه بیشتر بازی کردن می‌توانند مهارتشان را در نشانه‌گیری و پرش بیشتر کنند و رکورد بالاتری را به‌دست آورند.

 

 

اگر دنبال بازی‌ها و اپلیکیشن‌های بیشتری هستید، پیشنهاد می‌کنم توپ مارکت را روی گوشی خود نصب کنید و از بخش‌های متنوع آن از جمله دستچین مادرانه استفاده کنید. در توپ مارکت برای رشد مهارت‌های کودکان و حتی ویژه والدین، نرم‌افزارها و بازی‌های خوبی را برایتان دستچین کرده‌ایم.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *