تاریخ امروزدی 27, 1399
مهارت ارتباطی برای کودکان

5 بازی‌ اندرویدی برای تقویت مهارت‌های ارتباطی کودکان

استفاده از سرگرمی و بازی‌ها می‌تواند در ارتقای توانمندی‌ها و تقویت مهارت‌ های کودکان موثر باشد. یکی از این مهارت‌ها، مهارت‌های ارتباطی است که در روابط اجتماعی و برقراری ارتباط با دیگران تاثیرگذار است. بهترین زمان برای یادگیری این مهارت نیز سال‌های اول زندگی کودک است. زمانی که معمولاً کودکان با بازی کردن سرگرم شده و یاد می‌گیرند. پس اگر می‌خواهید فرزند شما در آینده از مهارت ارتباطی بیشتری در روابط اجتماعی خود با دیگران برخوردار باشد، با ما همراه باشید تا بهترین بازی‌های اندرویدی که برای ارتقای مهارت‌های ارتباطی کودکان طراحی شده‌اند را به شما معرفی کنیم. می‌توانید از این بازی‌ها هم روی گوشی‌ها اندرویدی و هم تبلت به رایگان استفاده کنید.

الفبارون

به دلیل اینکه آموزش مهارت‌های ارتباطی از اولویت‌های نظام‌های آموزشی است و به عقیده روانشناسان ۸۵ درصد زندگی متاثر از ارتباطات است، آموزش این مهارت‌ها از طریق بازی دارای اهمیت ویژه‌ای است. الفبارون یکی از این بازی‌هاست که حروف الفبای فارسی را در قالب‌های کارتونی و جذاب به کودکان آموزش می‌دهد. در این بازی آموزشی، هر حرف الفبا یکی از مراحل بازی را تشکیل داده است. در اولین مرحله کلمه آبنبات به صورت حروف بهم ریخته نمایش داده می‌شود و کودک باید هر حرف را با کشیدن و رها کردن در جای صحیح خود قرار دهد.

در مجله توپ مارکت بخوانید:  نقش بازی‌های موبایلی در رشد مهارت‌های مورد نیاز کودکان

وقتی روی هر حرف اشاره می‌کنید، بازی صدای بامزه‌ای پخش می‌کند و آن حرف خودش را پشت هم صدا می‌زند. بعد از تکمیل مرحله، کلمه به‌طور کامل صدا زده می‌شود و یک جمله معنی‌دار با آن کلمه ساخته شده و جای آن کلمه در جمله، خالی گذاشته می‌شود تا کودک آن را تکمیل کند. راوی بازی خودش جمله را می‌خواند و بعد یک کلمه دیگر با همان حرف از ابتدا بازی می‌شود. این روند برای دیگر حروف الفبا ادامه می‌یابد و کودک با انجام بازی با تعداد زیادی از کلمات فارسی آشنا می‌شود و کاربرد آن‌ها را در جملات یاد می‌گیرد.

بازی دارای فضای کارتونی و شخصیت‌های بامزه‌ای است و کودک احساس سرزنده و شادی با انجام بازی پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که ترتیب آموزش حروف الفبا در الفبارون مطابق با شیوه آموزشی نظام آموزش و پرورش است. می‌توانید جدیدترین نسخه این بازی را از توپ مارکت دانلود نمایید.

بازی آموزشی و کودکانه ی شبرنگ

بازی کودکانه شبرنگ در ۹ موضوع متنوع لغات فارسی و انگلیسی چیزهای گوناگون را به کودکان یاد می‌دهد. دسته‌بندی‌های موضوعی بازی شبرنگ شامل موارد زیر است:

 • لباس‌ها
 • میوه‌ها
 • حیوانات جنگل
 • حشرات
 • حیوانات اهلی
 • سبزیجات
 • حیوانات دریایی
 • دایناسورها
 • وسایل نقلیه

با ورود به هر دسته تصاویر کارتونی مرتبط با هر لغت نمایش می‌یابد و صدای اسم فارسی و انگلیسی آن پخش می‌شود. کودک پس از یادگیری لغات همه دسته‌بندی‌ها می‌تواند به بازی «بگو کدوم دسته؟» مراجعه کند و دانسته‌های خود را در این بخش تثبیت کند. در این بازی یک لغت و چهار تصویر نمایش داده می‌شود و کودک باید از بین تصاویر، گزینه صحیح مرتبط با آن کلمه را انتخاب کند.

با انجام بازی شبرنگ کودکان لغات متنوع فارسی و انگلیسی را آموزش می‌بینند که این امر می‌تواند به تقویت مهارت‌های ارتباطی کمک می‌کند.

شبیه‌ساز تلفن کودک

بازی شبیه‌ساز تلفن کودک دارای فعالیت‌هایی نظیر نقاشی، یادگیری اعداد، شمارش، رنگ‌آمیزی، تلفن بازی و … است که کودک را به حرکت و خلاقیت دعوت می‌کند. انجام این بازی‌ها به تقویت درک شنیداری کودکان نیز کمک می‌کند. با انجام این بازی کودکان به طور مقدماتی با نحوه کار با تلفن‌همراه و تبلت آشنا می‌شوند. ارسال پیام و تماس و کارهایی که با تلفن‌های همراه می‌توان انجام داد به شکل کودکانه و بدون آسیب در این بازی شبیه‌سازی شده است. با ورود به منوی بازی هفت بخش پیش روی کودک قرار می‌گیرد که با انتخاب هرکدام وارد آن می‌شود. تلفن، پیام، بازی، رنگ‌آمیزی، نقاشی و ضبط صدا، آلبوم تصاویر، موسیقی این هفت بخش سرگرم‌کننده هستند.

گاهی کودک پیام‌ها و تماس‌هایی را دریافت می‌کند که می‌تواند آن‌ها را ببیند. با وجود این قابلیت‌ها کودک خردسال احساس می‌کند خودش یک تلفن ویژه دارد.

ویژگی‌های بازی:

 • هفت بخش سرگرم‌کننده
 • شبیه‌سازی تلفن و تبلت برای کودکان
 • تقویت مهارت‌های ارتباطی

بازی در منزل

یک اپلیکیشن آموزشی که نحوه انجام بازی‌های فردی و گروهی را به شما یاد می‌دهد. در این اپلیکیشن بازی‌ها به تفکیک گروه‌های سنی زیر شش سال، شش تا ده سال و گروه ده تا پانزده سال فهرست شده‌اند. با ورود به هر دسته، حدود ۳۰ بازی متنوع به شما معرفی می‌شود که دارای توضیحات کامل و آموزش نحوه انجام بازی به همراه ابزار مورد نیاز آن بازی است. در بخش پیشگفتار هر گروه سنی نیز توضیحات کارشناسی مرتبط قرار داده شده که می‌توانید مطالعه کنید. بازی‌های معرفی شده در این اپلیکیشن مهارت‌های مختلفی را در کودکان رشد و پرورش می‌دهند که از آن جمله می‌توان به رشد و توسعه مهارت‌های فردی، گروهی، حرکتی و مهارت‌های ارتباطی اشاره کرد. چرا که تعداد قابل توجهی از این بازی‌ها به صورت دو نفره یا چند نفره انجام می‌شوند و کودکان نحوه تعامل و همکاری با یکدیگر را همراه با سرگرمی می‌آموزند.

اپلیکیشن بازی در منزل طراحی و رابط کاربری خوبی دارد و با حجم ۱۰ مگابایت می‌توانید این نرم‌افزار را به رایگان دانلود و استفاده نمایید.

کودک باهوش

کودک باهوش یکی از تولیدات مجموعه توپ مارکت است. در این اپلیکیشن کودکانه سعی کردیم آنچه که کودکان پیش دبستانی نیاز دارند را در محیطی ساده به صورت دیداری و شنیداری آموزش دهیم. کودک باهوش از بخش‌های موضوعی زیر تشکیل شده است:

 • حروف
 • اعداد
 • اشکال هندسی
 • دنیای رنگ‌ها
 • اسم حیوانات
 • گل
 • میوه

هر کدام از موضوعات را که انتخاب کنید تصویر و اسم نمایش داده می‌شود و با کشیدن انگشت به طرف راست می‌توانید آیتم‌ها بعدی موضوع را مشاهده کنید. با اشاره روی تصویر هر آیتم هم نام آن به‌صورت صوتی پخش می‌شود. کودک با استفاده از این نرم‌افزار لغات ابتدایی و پایه‌ای را در چند موضوع متنوع یاد می‌گیرد که می‌تواند به بهبود ارتباط کلامی او کمک کند.

.

اشتراک‌گذاری

سید علی متقی نژاد کارشناس نقد و بررسی بازی و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *